TYPOGRAFIA

ATELIER

GRAFIKA

INDEKS

AUTOR

NOWOŚCI
Jeżeli chcesz
być
informowany o
nowościach
napisz do
mnieZapraszam do udziału w grupie dyskusyjnej Lista Twórców Internetu NAJ-WWW

Gdybyś miał trudności z zapisem, to zwróć się do Ownera albo pisz do autora tej strony
Tu możesz
skopiować aktualną wersję
webdesignNowościlink


Piszcie do mnie o ciekawostkach, które gdzieś zauważyliscie oraz wszelkie uwagi zwiazane z webdesign, bo rozwój tych stron zależy od waszego pisania :-)


Gdy pisałem te strony, praca wydawała się nie mieć końca. Któregoś dnia zdecydowałem o publikacji "w stanie takim jakim jest". Usunąłem część stron wymagających czasu na opracowanie i używając przypadkowego layoutu poinformowałem świat o ich istnieniu. Przyznam, że obawiałem się krytyki. Rzeczywistość przerosła oczekiwania. Ilość gości stron webdesign rosła z dnia na dzień i po 10 dniach przekroczyła 9 000.
Od dzisiaj strony
webdesign.art.pl są w nowej szacie graficznej i otwieraja się znacznie szybciej. Mam nadzieje, że się podobają?


Zgodnie z życzeniem odwiedzających strony webdesign wysłałem formularz rejestracyjny do domeny <art.pl>. Nie wiem jak długo trwa procedura rejestracyjna, ale wkrótce należy spodziewać się przenosin do gościnnego serwera Sunsite i wówczas te strony będą osiągalne pod adresem <http://webdesign.art.pl>


Już w kilka godzin po opublikowaniu webdesign zostałem zasypany emajlami. Najpierw zastrzeżenia: Dlaczego nie ma ogonków? - już są - wygodniej mi pisać bez ogonków ...
Dlaczego użyłeś nazwę cela, a nie komórka. To słowo używa się dla określenia elementów arkusza kalkulacyjnego?
Gdy zastanawiałem się nad wyborem słownictwa, to doszedłem do wniosku, że cela jest zrozumiałym słowem. Natomiast komórka kojarzy mi się wyłącznie z nieoświetlona budą. Rażą mnie dziwactwa językowe, np. telefon komórkowy ... może stąd niechęć do tego słowa.
Mieszkając za granica nie zawsze nadążam za rozwojem języka polskiego. Może to być zaleta, bo definicje sprawdzam u źródła, czyli w Słowniku Języka Polskiego, a nie biorę ich z potocznej mowy.
Długo zastanawiałem się nad użyciem i właściwym znaczeniem słów: polecenie, atrybut i znacznik. W internetowych tekstach spotykam mieszanie znaczeń tych słów. Uważam, że dobrałem właściwie, choć np. rozszerzenie brzmiałoby bardziej swojsko, natomiast w prostej żołnierskiej mowie lepiej brzmi atrybut.
Innym kłopotem było użycie słowa Site. Znalazłem: Witryna, Siedziba, Siedzisko i kilka innych. Z tego wszystkiego najbardziej spodobało mi się to pierwsze. Ciekaw jestem, czy wybrałem właściwie?
Oprócz tego, w wielu emajlkach wyrażano uznanie, za co Wszystkim Serdecznie Dziękuję :-)


Na razie wszystko nowe, ale zachęcam do częstych odwiedzin oraz uczestnictwa w tworzeniu tych stron.
Mam nadzieję, że opisane doświadczenia i poglądy przydadzą się, a ta witryna stale będzie się powiększać o wartościowe publikacje tych, którym bliski jest temat webdesign.

Zezwalam na używanie, kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów znajdujących się na tych stronach w celach edukacyjnych. Podawanie źródła jest konieczne oraz każdorazowe pytanie o zgodę na publikację.

Roszczenia związane z prawami autorskim są niejasne, bo jakie prawo można stosować ... aktualnie, te strony znajdują się w serwerze Hiway Inc. w Boca Raton koło Palm Beach, na Florydzie (USA). Czy znaczy to, że podlegają jurysdykcji amerykańskiej ... albo szwedzkiej, bo domena ... albo polskiej, bo język ...

Celem publikacji znajdujących się w tej witrynie jest wyłącznie działalność dydaktyczna. Zapraszam do współpracy każdego, kto uważa, że może dodać coś istotnego, poprawić nieścisłość, a przede wszystkim zależy jemu na stworzeniu podręcznika dla twórców World Wide Web.link

  Jerzy Sychut