TYPOGRAFIA

ATELIER

GRAFIKA

Photoshop
Praktyka
BG color

INDEKS
AUTOR
NOWOŚCI
Grafika na wwwlink


Grafika jest istotnym uzupełnieniem kompozycji strony www. Ilustracja przyciąga wzrok i z jej pomocą można wyrazić więcej niż długim tekstem. Znaki graficzne - w różnych odmianach - pełnią istotną rolę w procesie porozumiewania się ludzi.

W oczach patrzącego brak ilustracji czyni stronę nieinteresującą bez względu na treść. Dlatego nawet najlepiej skomponowana typograficznie strona www potrzebuje nieco grafiki. Niezbędna wydaje się choć niewielka ilustracja w postaci strzałki, kulki, logo, bądź innego wyróżnienia organizującego przestrzeń i jednocześnie ozdabiającego stronę.
Ograniczając się do ilustracji bądź fotografii związanych z tekstem lub pokazaniem logo ułatwimy sobie konstrukcję strony. Natomiast nadmiar oryginalnych rozwiązań stworzy zamęt w oczach patrzącego, który nie zastanawiając się poszuka innego miejsca, albo zmęczony wyłączy komputer. Każdy może nauczyć się posługiwać programami graficznymi, ale nie zastąpi to dobrego smaku i zmysłu artysty.
Specyfika ilustracji cyfrowej wymaga dobrej znajomości kilku programów graficznych. Nie wystarczy w skanerze zmienić fotografie na grafikę cyfrowa i wmontować w stronę w stanie takim jakim jest. Przed publikacją na www należy ją odpowiednio przygotować przez usunięcie zbędnych informacji i kolorów, dostosowanie rozdzielczości, a także wybranie rozmiaru, formatu graficznego i sposobu kompresji.
Należy unikać ilustracji większych niż 30KB i animacji większych niż 60KB, a już na stronie tytułowej ograniczyć się do niezbędnego minimum. Jeśli konieczna jest ilustracja dużych rozmiarów, to lepiej pokazać zmniejszoną wersję i pozwolić oglądającemu wybrać jej powiększenie.
Tworząc grafikę dla witryny World Wide Web warto zastanowić się nad poniższym cytatem, znalezionym wśród stron DDG.


Sztuka cyfrowa jest wypowiedzią, działaniem twórczym wykorzystującym cyfrowe medium w taki sposób, że powstałe dzieło nie może być doświadczone przy użyciu tradycyjnych mediów.link

  Jerzy Sychut