TYPOGRAFIA

ATELIER

GRAFIKA

Photoshop
Praktyka
BG color

INDEKS
AUTOR
NOWOŚCI
Procedura dopasowywania kolorów jest żmudna, ale po nabyciu wprawy przestanie być kłopotem. Ułatwieniem jest użycie DeBabelizera, gdzie można płynnie redukować kolory.Jeżeli unikniemy błędu już na początku, polegającego na wprowadzaniu dowolnych kolorów i używać będziemy wyłącznie 216 kolorów,
to nie będzie kłopotów z doborem kolorów.
Rezultat przestrzegania tej procedury widoczny jest podczas zmian
RGB Color na
Indexed Color
w
Image Mode
i wówczas nie widać różnic kolorów.Photoshoplink

adobePhotoshop umożliwia najbardziej efektywną obróbkę internetowej grafiki. Bogactwo funkcji może początkowo utrudnić używanie tego programu, ale łatwo opanować funkcje przydatne w przygotowaniu ilustracji dla potrzeb www.
equilibrium DeBabelizer umożliwia obróbkę dowolnych formatów graficznych i ułatwia usuwanie nadmiaru informacji. Te zalety czynią DeBabelizer niezbędnym narzędziem w przygotowaniu grafiki internetowej.
Ilustracja wykonana przy pomocy przypadkowo dobranego zestawu kolorów może zmieniać wygląd w zależności od monitora czy przeglądarki, w których ją oglądamy. Wybór zestawu kolorów ma istotne znaczenie i jeżeli użyjemy innych barw niż zawarte w palecie 216, to przeglądarka może przetłumaczyć je na inne, niezgodne z naszymi intencjami.

216_RGB

Paleta z 216-kolorami jest narzędziem ułatwiającym szybkie dobieranie wartości kolorów. Otwieram ją w Photoshopie, razem z innymi ilustracjami.
Wartości szesnastkowe odczytuję według kolejności kolorów: Czerwony, Zielony i Niebieski. Natomiast wartości dziesiętne odczytuję w Color Picker; dotykając kwadraty narzędziem Eyedropper i naciskając Deflaut Color w pasku narzędziowym.
Gdy w Image Mode RGB Color zmienimy kolory na Image Mode Indexed Color i tam wybierzemy paletę Web, to kolory w ilustracji zmienią się na najbliższe któremuś z 216 kolorów. Wówczas zobaczymy to samo, co w przeglądarce.
Należy wtedy dobrać kolory każdego piksela; bądź to kropkując, bądź z pomocą funkcji: Select Color Range zaznaczyć kolor i jednocześnie zmienić wszystkie piksele (zawierające ów kolor) na wybrany z 216 kolorów.
Do tych samych celów możemy użyć narzędzie Magic Wand. W tym przypadku zaznaczamy fragmenty ilustracji i zmieniamy. Można powiększać zaznaczoną powierzchnię podtrzymując klawisz Alt.
Po takiej obróbce pozostaje powtórzenie czynność zamiany w Image Mode Indexed Color wybierając paletę Web.
Po kolejnym powtórzeniu tej czynności uzyskamy pewność, że ilustracja rzeczywiście zawiera minimalną ilość kolorów i wówczas wybieramy paletę Exact.
Powierzchnie wybrane przy pomocy narzędzia Magic Wand lub funkcji Select Color Range wypełniamy kolorem używając funkcji Edit Fill skonfigurowanej tak, jak na ilustracji Fill. Zamiast zgadywać właściwe kody kolorów możemy użyć Eyedropper, którym dotykamy (również otwartą, ale nie aktywną) paletę 216 kolorów.
Podczas zmiany z RGB Color na Image Mode nie należy sugerować się niewielką ilością kolorów, a wybrać paletę Web, mimo wrażenia powiększenia ich ilości do 216. Tak jest w istocie, ale ów pozorny nadmiar kolorów zostanie usunięty podczas powtórzenia tej samej czynności.
W kolejnej zmianie z Indexed Color na Web akceptujemy tę ilość kolorów jaka się wówczas pokaże.link

  Jerzy Sychut