TYPOGRAFIA

Struktura
Standard
Zawartość
Wymiary
Kompozycja
Wyróżnienia
Ramki
Praktyka
Sukces

ATELIER

GRAFIKA

INDEKS
AUTOR
NOWOŚCI
Praktyka webdesignlink


Skonstruowanie atrakcyjnej i łatwej do nawigacji witryny internetowej jest trudnym zadaniem. Większość renomowanych witryn powstała ze współpracy zespołów: artystów ilustratorów - grafików komputerowych, konstruktorów typografii - programistów, twórców tekstu - copyrighterów oraz specjalistów od reklamy i marketingu.
Rzadko zdarza się aby jedna osoba łączyła wiedzę i rozległe umiejętności wymienionych fachowców.

black.gif

Zamawiający internetowe witryny często szukają jak najtańszych rozwiązań i konstrukcją stron zajmuje się szwagier szefa, syn lub zdolniejszy uczeń. Taki "twórca" korzysta zazwyczaj z gotowych już przykładów, a wiedzę o typografii czerpie z oglądania drukowanych publikacji.
Wielu autorów stron - piszących teksty, programistów i grafików, stara się (niestety) wykluczyć udział fachowej pomocy specjalistów tworzących przejrzysta strukturę tekstu.
Standaryzowane szyldy under construction straszą z wielu stron. Nie rozumiem logiki twórców umieszczających takie ikony. Przecież strona, która nie jest stale rozwijana szybko przestanie być odwiedzana.
Jednym z ulubionych efektów są linie rozdzielające tekst. Im więcej animacji, tym lepiej! Okropne! Przecież tekst można rozdzielić na wiele sposobów, a jednym z nich i coraz częściej zapominanym są polecenia HTML. Kombinacja krzykliwego tła z efektownymi animacjami i innymi efektami wydają się być receptą na "modną" stronę.
Programiści Netscape stworzyli JavaScript i chwała im za to. Nie przewidziano jednak, że JavaScript może odebrać ochotę do życia. Coraz częściej spotykam nieuzasadnione użycie rolujących się tekstów - a to w poprzek ekranu, a to w stopce. Zamiast skupić się na treści oglądam efektowne animacje albo przesuwające się teksty. Moje oczy wędrują to tu, to tam. Po chwili głowa wpada w wibracje ... i nie widzę nic!
Jeszcze innym pomysłem są niepożądane efekty muzyczne. Wstrzymam się tu od komentarzy ...

Innym "modnym" detalem są animacje. Często brak uzasadnienia ich użycia. Miast istotnych treści, przyciąga oko "ukochana" przez wielu twórców skrzynka pocztowa, po której kliknięciu można napisać do webmastera.

To piękne, że każdy może stworzyć własna stronę i natychmiast opublikować własne idee!
To piękne, że w internetowym chaosie nie ma reguł! Jednak tworząc witrynę www warto rozważyć jak zareaguje patrzący; budowę strony zacząć od istotnej treści, a dopiero później zastanowić się czy i jak ją uatrakcyjnić.


Bogactwo możliwości sprawia, że zapominamy o najważniejszych celach Internetu, czyli komunikacji i rozpowszechnianiu informacji. Efekty powinny przyciągać wzrok patrzącego, ale nie irytować i zastępować treści. Przed użyciem każdego z wymienionych efektów warto zastanowić się, czy są one w ogóle potrzebne i czy Apleta lub JavaScript nie można zastąpić poleceniami HTML.link

  Jerzy Sychut