TYPOGRAFIA

Struktura
Standard
Zawartość
Wymiary
Kompozycja
Wyróżnienia
Ramki
Praktyka
Sukces

ATELIER

GRAFIKA

INDEKS
AUTOR
NOWOŚCI




Struktura witryny wwwlink


Planując wygląd tradycyjnej papierowej publikacji myślimy tylko o następnych stronach ułożonych w niezmienialnym porządku. Gdy budujemy witrynę www musimy myśleć przestrzennie, jak również brać pod uwagę niezmierzoną ilość czynników oraz różnorodne możliwości odbioru odwiedzającego.

black.gif

Przejrzystość struktury ułatwi nam dotarcie przekazem do potencjalnego odbiorcy.
Dzięki użyciu łatwo zrozumiałych i krótkich nazw połączeń, odwiedzający witrynę łatwo zorientuje się w jej zawartości i bez trudu znajdzie drogę do potrzebnej strony między poziomami informacji zawartymi w
Stronie Głównej Home Page,
Stronach Tematycznych Major Submenus
Stronami z Treścią Content Pages.


W zaawansowanej strukturze witryny, z informacją podzieloną na trzy poziomy, odwiedzający nie może błądzić miedzy kolejnymi stronami, a korzystając z kolejnych menu powinien osiągnąć każdą stronę za trzema najwyżej kolejnymi kliknięciami.

black.gif

Odwiedzający witrynę www powinien łatwo orientować się w zawartości, a konstruktor HTML powinien stosować niezbędne ułatwienia - nie zapominając, że hipertekst nie powiększy ilości informacji, ale za to ułatwi jej znalezienie.
Stworzenie przejrzystej struktury nawigacyjnej, gdzie można zajrzeć do każdego zakątka witryny nie klikając więcej niż trzy razy, nie jest trudne. Do realizacji tego celu nie jest nawet konieczne używanie ramek.
Jeśli zależy nam aby odwiedzający nie tracił czasu, załączmy spakowaną zawartość i ten kogo to interesuje, po skopiowaniu będzie mógł uważnie poznać treść. Odwiedzający łatwo zauważą troskę webmastera i chętnie odwiedzą to miejsce w przyszłości.
Podczas rozbudowy witryny łatwo rozbić dobrze zaplanowana strukturę. Wprowadzając kolejne zmiany należy zatem sprawdzać, czy nowe strony pasują do wcześniejszych. Również po zakończeniu konstrukcji witryny winniśmy jeszcze raz zastanowić się nad logiką struktury i ujednolicić ją tak, aby odwiedzający mogli się łatwo orientować.

Struktura sekwencyjna

SekwencjaUporządkowana seria stron. Połączenia prowadzą od jednej strony do następnej. Ułatwieniem dla odwiedzających będzie dwupoziomowy dostęp, gdzie każda strona zawiera dodatkowe połączenie z pierwszą stroną. Taka struktura może być przydatna w opracowaniu stron dla dzieci i jest wygodnym sposobem podzielenia materiału, który w innym przypadku musiałby być pokazany na jednej stronie. Strony nie muszą zawierać menu.

Struktura hierarchiczna

HierarchiaLogiczny ciąg stron zawierających priorytetowo zorganizowaną treść. Mieści ona informacje dopasowane do poziomu lub potrzeb odwiedzających - zazwyczaj z ustopniowaną zawartością, od najważniejszej do najmniej istotnej. Pozwala na ułożenie informacji w dowolny sposób. Można ją łączyć ze strukturą sekwencyjną. Dla wygody odwiedzających zawiera ona indeksy alfabetyczne lub inne. Wadą tej struktury jest łatwość zakłócenia orientacji. W rezultacie odwiedzający może się pogubić i sfrustrowany nielogiczną strukturą przestanie interesować się zawartością takiej witryny.


Struktura formacyjna

FormacjaSerie stron podporządkowanych określonemu celowi z łatwą możliwością wyszukiwania odpowiadających informacji, nawet jeśli znajdują się one w oddzielnych grupach tematycznych. Wszystkie strony powinny zawierać bezpośrednie połączenie z pierwszą stroną, by ułatwić zgubionemu odwiedzającemu łatwe odnalezienie się. Projektowanie witryny o strukturze formacyjnej jest zależne od jej przewidywanych funkcji i potrzeb odwiedzającego.

Struktura wirtualna

Web Strony z połączeniami do wszystkich stron i z dowolnym kluczem wyszukiwania. Tytuły i podtytuły bez hierarchii ważności. Wspólne tematy z informacją cząstkową lub jej rozwinięcia, prowadzące od gniazd tematycznych. Zorganizowana podobnie jak sieć Internetu z połączeniami w dowolnym kierunku. Może zawierać inne typy struktur. Wyrobiony gość nie pogubi się w internetowej autoorganizacji, ale niedoświadczony odwiedzający może tu łatwo pobłądzić.



link

  Jerzy Sychut